SHQIPTARËT NË JUGUN E SERBISË I DRUAJNË HAKMARRJES

Bujanoc, 29. shtator 2023. – Deputeti i Bujanocit, Shaip Kamberi, presidentin serb Aleksandar Vuçiq e ka quajtur “autokratë serb” dhe i ka bërë thirrje bashkësisë ndërkombëtare që të pengojë Vuçiqin që “t’i hakmirret komunitetin shqiptar në Bujanoc dhe Preshevë”.
Kamberi u deklarua në rrjetet sociale pasi Vuçiq deklaroi se në konfliktin në Banjskë kanë marrë pjesë edhe persona nga Presheva, për të cilin ka shkruar Bujanovaçke.
Presidenti Vuçiq tha mbrëmë se gjatë aksioneve në Banjskë, në mesin e policëve të Kosovës kishte edhe kriminelë të trajnuar nga Presheva. I bëj thirrje komunitetit ndërkombëtar që të veprojë në mënyrë parandaluese për të mos lejuar që autokrati serb t’i hakmerret shqiptarëve në Luginën e Preshevës”, ka thënë Kamberi në një postim në rrjetin X.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *