fbpx

MINISTRIA E KOSOVËN I KËSHILLON QYTETARËT QË T’I SHFRYTËZOJNË KALIMIN TE DHEU I BARDHË – KONÇUL

Bujanoc, 20. qershor 2023. (Foto nga Kosovoonline) – Ministria kosovare e punëve të jashtme dhe diasporës u bëri thirrje qytetarëve që të mos udhëtojnë nëpër vendkalimet kufitare Jarinje dhe Merdarë, pasi, siç thuhet në njoftim, ka mundësi të bllokohet qarkullimi. Ata po u thonë qytetarëve se nëse tashmë kanë hyrë në Serbi duhet të përdorin vendkalimet kufitare Mutivode, Dheu i Bardhë-Konçul ose të marrin rrugën përmes Maqedonisë së Veriut (pikëkalimin kufitar të Preshevës) përmes Shkupit.

“Në territorin e Serbisë, në afërsi të vendkalimeve kufitare Jarinje dhe Merdarë, për shkak të protestave të vazhdueshme nuk është e mundur të kalojnë autobusët dhe kamionët që vijnë në Kosovë. Nuk është e sigurt as të kalojnë makina për momentin”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Jashtme.

Lajmet paraprakisht kishin bërë të ditur se shoferët e kamionëve me targa të Serbisë, të cilët prej disa ditësh qëndrojnë në vendkalimin Jarinje, për shkak të ndalimit të hyrjes së mallrave nga Serbia të vendosura nga qeveria e Kosovës, kanë bllokuar rrugën Mitrovicë – Rashkë. Edhe rruga Merdare – Kurshumli është e bllokuar për kamionë për të njëjtën arsye, por edhe në shenjë mbështetjeje për serbët në Kosovë, transmeton portali beogradas Veçernje Novosti.

Ata kanë dalë nga kamioni duke lejuar kalimin e veturave dhe autobusëve, por – siç kanë thënë ata, nuk do të kalojnë kamionë me targa të Kosovës.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *