fbpx

PAJAZITI: ARIFI DHE KAMBERI I PËRÇANË SHQIPTARËT PËR INTERESA PERSONALE

 

Shkruan: N. Stevanoviq

Bujanoc, 03. mars 2022. Sa i përket interesave personale, Shaip Kamberi dhe Nagip Arifi dinë të bashkëpunojnë dhe harrojnë se janë kundërshtarë politikë, andaj përçajnë popullin e tyre dhe votuesit i konsiderojnë si dele, thotë kryetari i këshillit lokal të Alternativës për ndryshim në Bujanoc, Arbër Pajaziti, me rastin e themelimit të koalicionit Kamberi-Arifi-Musliu për zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Pajaziti i quan kryetarin e Bujanocit, Nagip Arifin dhe kryetarin e Partisë për Veprim Demokratik (PVD), Shaip Kamberi, nxënës të Riza Halimit, të cilët edhe pse prej 20 vitesh janë në konflikt politik që shkon deri në prag të konfrontimit fizik. , thotë Pajaziti, ata dinë të bashkëpunojnë, kur kjo iu shkon për shtati ekskluzivisht përfitimeve të tyre personale.

Dëshmi tjetër për këtë, sipas Pajazitit, është edhe Koalicioni i Shqiptarëve të Luginës, i cili u formua për zgjedhjet e 3 prillit, nga PVD e Kamberit dhe Partia Demokratike e Arifit.

“Këta dy dinë të “bashkëpunojnë” larg syrit të kolegëve të tyre partiak, ndërkaq e kanë shfrytëzuar edhe këtë moment. Nagipi llogarit se me dërgimin e Shaipit në Beograd do ta ketë terenin e pastër edhe për një mandat për kryetar të komunës së Bujanocit, ndërsa përllogaritja e Shaipit është se nuk ka kush ta votojë Nagipin, sepse koha e ka shkelur më – thotë Pajaziti.

Partitë shqiptare nuk do të dalin në zgjedhjet parlamentare me një listë si në vitin 2020, por me dy, për shkak të konfliktit mes Alternativës dhe PVD-së, për vendin e parë në listë.

Alternativa që në fillim të negociatave këmbënguli se sipas marrëveshjes nga Tirana, vendi i kandidatit të parë për deputet i takonte atyre, sepse aktualisht janë partia më e fortë, me më së shumti këshilltarë në Bujanoc, Preshevë dhe Medvegjë.

PVD-ja nuk ka dashur të pajtohet me këtë, duke kërkuar që Kamberi të jetë i pari në listë, si në zgjedhjet e kaluara, ndaj ranë dakord për koalicion me Arifin dhe Shqiprim Musliun (LPD), duke përjashtuar Alternativën dhe Lëvizjen për reforma – partnerë nga zgjedhjet e fundit.

– Duke shkelur marrëveshjen nga Tirana, Nagip Arifi dhe Shaip Kamberi ndanë sferat e interesit të paktën derisa kjo nuk do t’iu kthehet si bumerang nga elektorati dhe veçanërisht bashkëpunëtorët e tyre. Për këta të dy, nuk ka rëndësi kush shkon në Gjermani dhe kush mbetet pa bukë këtu. Me këtë marrëveshje të dy mendojnë se janë të siguruar deri në pension, por mëkati i përçarjes që ia imponuan popullit një ditë do të shpërthejë. Ky është fillimi i fundit të tyre – tha Pajaziti.

Bujanovaçke raportoi të mërkurën se Alternativa dhe Lëvizja për reforma kishin arritur një marrëveshje për pjesëmarrjen e përbashkët në zgjedhjet parlamentare të 3 prillit.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *