fbpx

Kategorija: KOSOVË

MUSTAFA: KOSOVA DHE SHQIPËRIA NUK KANË STRATEGJI PËR SHQIPTARËT NË BUJANOC DHE PRESHEVË

Bujanoc, 3. Janar 2022. – Kosova dhe Shqipëria nuk kanë plan veprimi, strategji apo institucion që merret me zgjidhjen e çështjes së shqiptarëve në...

MINISTRJA KOSOVARE: DO TË KËRKOJË QË LUGINA E PRESHEVËS TË JETË PJESË E DIALOGUT NË BRUKSEL

Bujanoc, 17 dhjetor 2021. – Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, pas vizitës në Bujanoc dhe Preshevë, tha se kërkesat e...

KURTI: PO LUFTOJ PËR NJOHJE NGA SERBIA E JO PËR AKS

  Bujanoc, 17 dhjetor 2021. – Formimi i Asociacioit të Komunave Serbe (AKS) është në interes të Serbisë dhe zyrtarët e Kosovës nuk kanë nevojë të...

ZYRA PËR KOSOVË: GËRVALLËS NUK JU NDALUA VIZITA NË BUJANOC

  Bujanoc, 16 dhjetor 2021. – Zyra për Kosovë e Qeverisë së Serbisë ka bërë të ditur se janë të pasakta pretendimet e disa portaleve shqiptare dhe...

U ANULUA VIZITA E MINISTRES KOSOVARE BUJANOCIT

  Bujanoc 15 dhjetor 2021. – Ministrja e Kosovës Donika Gërvalla nuk do ta vizitojë sot Bujanocin, siç ishte planifikuar ditë më parë, ka konfirmuar...

ARIFI: SHUMË TË RINJË BRAKTISIN BUJANOCIN PËR MOSNJOHJE TË DIPLOMAVE TË KOSOVËS

Bujanoc, 14 dhjetor 2021. Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi, ka takuar në Prishtinë kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe, sipas një komunikate të...

MINISTRJA ÇOMIQ: KOSOVËS DUHET LIBERALIZUAR VIZAT

Bujanoc, 13 dhjetor 2021. – Bashkimi Evropian duhet të miratojë liberalizimin e vizave për Kosovën, ka thënë ministrja për të drejtat e njeriut dhe të...

EU: SERBIA T’U LEJOJË MINISTRAVE KOSOVAR TA VIZITOJNË BUJANOCIN

  Bujanoc, 1 dhjetor 2021. – Bashkimi Evropian kërkon nga Serbia që të shqyrtojë vendimin për ndalimin e vizitës së ministrave të Kosovës në...

MUSTAFA NË PRISHTINË: PËRPJEKJE E PËRBASHKËT PËR TË DREJTAT E SQIPTARËVE NË SERBI

  Bujanoc, 26 Nëntor 2021. – Përmirësimi i pozitës së shqiptarëve në Bujanoc, Preshevë dhe Medvegjë, sipas kryetarit të Këshillit Kombëtar Shqiptar...

BEHLULI: KURTI DHE VUÇIQI SI PELIVANËT NË CIRK

Shkruan: Nexhat Behluli Bujanoc, 04. tetor 2021 – U dridh mali – polli miu! Ku ishim? Askund! Çfarë bëmë? Asgjë! Por me rëndësi është që fituam!...